Pobierz aplikację!

Synestetyczne akwarele w formie ręcznie złoconych grafik


Od 25 listopada w naszej ofercie dostępne będą akwarele Pani Aliny Skiby w formie ręcznie złoconych grafik w różnych rozmiarach.
 


 

ALINA SKIBA
KILKA SŁÓW O SOBIE I SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

 
Jestem Synestetyczką od zawsze.  Od zawsze inaczej postrzegałam i odczuwałam otaczającą mnie rzeczywistość.  Cyfry i Litery zawsze miały swoje ustalone niezmienne kolory, kształty, smaki i dźwięki. To mój swoisty alfabet. W zdaniach  tworzyły zestawy płynących korowodów informacji, jak również pięknych obrazów.
Synestezja to genialność umysłu - mózgu , który odbiera świat wieloma zmysłami na raz, operuje swoistą  logiką.

Mój alfabet Synestetyka jest taki sam, od najwcześniejszych lat, który powstał niezależnie ode mnie. Jako małe dziecko myślałam , że każdy tak widzi i odczuwa jak ja. W miarę upływu czasu zdałam sobie sprawę, że to nie jest typowe widzenie i odczuwanie. Zajęło mi ponad 20 lat aby udoskonalić swoje niecodzienne umiejętności, aby stworzyć własny system oraz zdobyć wiedzę na temat czym jest Synestezja, i jak bardzo rożni się ona od powszechnie występującej. 
Ukończyłam Szkołę Filmową w Łodzi oraz  Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszkałam. Malowałam monochromatyczne obrazy, oleje,  w brązach, i kolorach ciemnego indygo. Nie chciałam jednak malować w takich zachowawczych kolorach, a kolory jaskrawe, tzw z tuby mnie przerażały. Przestałam więc malować na wiele lat. Zajęłam się filmem. Cudowna adrenalina  i możliwość tworzenia ruchomych obrazów filmowych zaspokoiła mnie na wiele lat.

Zrealizowałam z sukcesem kilka filmów autorskich, symbolicznych, w rozmaitych technikach,od aktorskich, po animację. Jednak ta pasja twórczości filmowej , bycia reżyserem i autorką scenografii również się wyczerpała. Zaczęła mnie nudzić. Doświadczyłam uczucia pustki, mimo wielu uzdolnień i dorobku twórczego. Brakowało mi malarstwa, bycia sam na sam ze swoją wyobraźnią i swoimi odczuciami.
 


 
Dopiero po urodzeniu syna i córki odważyłam się malować tak jak zawsze czułam. Przestałam się bać tego co odczuwałam. W ten sposób powstały pierwsze dwa wielkie obrazy, „ Invitation to Life”  oraz „ You Can Fly”.

Zaczęłam malować wielkoformatowe akwarele , zmieniając  stosowaną zazwyczaj technikę transparentnej akwareli, na mocną w kolorach , gęstą i bardzo przestrzenną. Przerobiła w ten sposób lekkie malarstwo akwarelowe na mocne , przypominające olejne – malarstwo akwarelowe w moim własnym stylu i technice. Technikę doskonalę stale, jest niezwykle pracochłonna i wymaga wielokrotnego nakładania farb akwarelowych na papier.

Ten dotyk doskonałego papieru, sprawia mi zawsze wielka radość. To pozostałość po moim wykształceniu grafika . Najpierw szkicuję na papierze ołówkiem. Potem jak powstanie precyzyjny rysunek jedną linią , nakładam kleje maskujące. One pokrywają te części papieru które mają pozostać białe. Białej farby nie używam.

 

 

Maluję powoli i metodycznie, mimo że tematem moich obrazów są zawsze Emocje i Uczucia.  To spora trudność , bo ogranicza moje emocje, powoli zapełniam obraz kolorami. W akwareli bowiem nie można się cofnąć, nie można nic poprawić  lub przerobić, co jest możliwe w innych technikach malarskich.

Czas namalowania obrazu to kilka tygodni, czasami miesięcy, w zależności od formatu obrazu. Nie maluję obrazów małych, najmniejsze to 100 cm x70 cm. Daje mi to możliwość precyzji poszczególnych elementów. Zmieniam i doskonalę technikę, która mimo kilkuset akwareli nadal się zmienia, tak jak zmienia się zapotrzebowanie klientów i moje odczucia Synestetyczne.

 

 

Moim marzeniem jest namalowanie panoramicznego obrazu , około 3 metrowego, Rajskiego Ogrodu, pełnego  lecących ptaków i ryb, podwodnych krain, wielkich kwiatów, bez kończącej się kompozycji, tak jak by to był fragment większej rzeczywistości ... tętniące barwami  ze złotymi szarfami nieskończoności, z  drobinkami złota …jak płynąca rzeka kolorów i kształtów. 
Malowałam i maluję z intencjami, spełniają one bardzo istotną funkcję. Wyżej wymienione moje pierwsze dwa  obrazy mimo , że malowane na zamówienie , malowałam przede wszystkim dla siebie.  Symboliczne wielkie irysy dawały mi świadomość własnej kobiecości i biologii kobiety. Były esencją życia. Podczas gdy wielki ptak i lecąca nad nim ryba miały za cel uświadomienie , że można pokonać swoje słabości, można osiągnąć wysokie loty we wszystkim, bez ograniczeń.

Zaczęłam malować jedynie na zamówienia. Osoba , dla której malowałam stawała się i nadal staje  moim bohaterem, a moją intencją jest  symboliczny temat zawarty w obrazie. To co jest  najważniejsze w zapotrzebowaniu mojego klienta.

Czyli zarówno Happiness (  rozwijanie uczucia radości w życiu), Beauty ( rozwijanie wrażliwości na świat i to co najbliżej ), Love ( taniec miłości i jego potrzeba ) itd.
Namalowałam według tej zasady dziesiątki obrazów, które znajdują się w różnych miejscach na świecie. Aby  więcej rozpowszechnić moje symboliczne malarstwo uruchomiłam pierwszą serię grafik. Pierwsza z nich  jest dostępna w sklepie Lilio.  Cała kolekcja to 35 grafik, złoconych w różnych formatach.
Powstały również wielkoformatowe grafiki złocone, również do zakupu w sklepie, na indywidualne zamówienia.
Obecnie pracuję nad serią Aniołów, według starych opracowań. To długi proces powstawania najpierw szkiców, potem obrazów. Malowanie w mojej unikatowej technice jest czasochłonne i niezwykle precyzyjne. Anioły będą malowane według mojego odbioru Synestetycznego , w zgodzie z moimi kolorami Liter i Cyfr. Jako pierwsze powstanie Gabriel, Michał i Rafael. Posiłkuję się prastarą wiedzą , która jest pomocna w powstawaniu obrazów.
 
Moim celem stała się praca dla innych, poprzez malowanie obrazów na zamówienia i rozwijanie odczuć synestetycznych u swoich klientów. Stale pracuję nad moimi umiejętnościami odbierania  odczuć innych ludzi, przetwarzania ich w formie obrazów oraz w ten sposób spełnianie ustalonych potrzeb. Kontakt z klientem to jak misterium  duszy, niezwykle ważny proces, aby spełnić oczekiwania, aby symbolika zawarta w obrazie spełniła swój cel. Sam proces malowania  to jak wirtualna  psychoterapia, trwa w czasie jak modlitwa z intencją.
Stale rozwijam swoje odczucia Synestezyjne,  zarówno we własnej twórczości malarskiej i filmowej, jak również w czasie  zajęć ze studentami. Prowadzę warsztaty rozwoju kreatywności dla osób wrażliwych i chętnych do rozwijania swoich umiejętności.  To również moja pasja i cel działań.

Dla przykładu:

Litera  M = Kolor  Niebieski
Litera R = Kolor Różowy
Litera SZCZ = Kolor Złoto- Srebrny
Litera  H = Kolor Jasnej Zieleni  Oliwkowej

SŁOWA W SYNESTEZJI

Miłość = Błękitna Rzeka, z drobinkami złota i srebra unoszącymi się nad nią. Smak brzoskwini, zapach źródlanej wody i lasu świerkowego.  Litera M = Błękitna, płynąca
 
Radość życia - Tańczące różowe i malinowo czerwone  płomyki pełne światła, smak poziomki i maliny, szum morza. Litera R Czerwona- malinowo/Różowa
 
Szczęście - złoto- srebrny deszcz spadający z nieba i stający się  fontanną. Litera Srebrna i Złota, przenikająca się. Dźwięk perełek toczących się po podłodze, sztucznych ogni... etc.
 
Harmonia - zielone , lekko oliwkowe łąki , małe nieskończone pagórki po sam horyzont, nad nimi błękitno- białe chmurki, ciepły lekki wietrzyk,  poranek słoneczny, łąki usiane małymi filetowymi dzwoneczkami ( kwiatkami),oraz  dźwięki dzwoneczków- instrumentów, smak dojrzałych moreli. Kolor H - zieleń jasna, oliwkowa
 
SpełnienieKolor S - jasno żółty, ciepły piasek pod stopami, żółty miękki, aksamitny. Bezmiar przestrzeni złotego piasku, ze słońcem na horyzoncie. Smak dojrzałego Mango.
 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
POLECANE WPISY

Maroko pierwszy raz - jak się przygotować, jak podróżować

Jak się przygotować do pierwszej podróży do Maroka. Jak tanio polecieć. Co zabrać ze sobą. Jakie szczepienia wykonać. Gdzie pożyczyć samochód.

08-06-2019

Nasi klienci są niesamowici :)

Koniecznie musisz to zobaczyć :)

10-12-2018
Używamy cookies - więcej