Pobierz aplikację!

Yin Yang - harmonia androgenicznego anioła

Dawno, dawno temu na początku świata ludzie nie mieli pojęcia o zaburzającej naturalny rytm przyrody elektronice, komputerach, laptopach. Żyli w zgodzie z Matką Naturą.

Rytm życia wyznaczał im wiatr, woda i inne żywioły. Ludzie starali się żyć w harmonii z przyrodą i w oparciu o naturę planowali swoje domostwa. Wzorem dla ludzi była relacja między yin yang – dwiema przeciwstawnymi energiami istniejącymi w przyrodzie.

Yin i Yang - dwie przeciwstawne siły

Yin yang to dwie przeciwstawne siły tkwiące podobno w każdej żywej istocie. Oznacza to, że Ty także masz w sobie zarówno siłę yin jak i yang. Są to dwie przeciwstawne energie. Zasadę yin i yang symbolizują na przykład Słońce i Księżyc jako dwie przeciwstawne siły w Kosmosie.

Zasadę tę obrazuje symbol yin i yang – koło podzielone na dwie połówki: jasna część zawiera mały ciemny punkt, a ciemna połówka zawiera mały jasny punkt.

To oznacza, że choć siły te są ze sobą kontrastujące to jednak są zależne od siebie i wzajemnie się uzupełniają.

Jaki z tego wniosek? Żadna z tych sił nie może funkcjonować sama!

Ciekawostką jest to, że pojęcia yin i yang pojawiły się pod koniec dynastii Czou, kiedy to wielu chińskich filozofów głowiło się nad tym, jak to się dzieje, że przeciwieństwa zależą od siebie, na przykład dlaczego nie ma życia bez śmierci albo światła bez ciemności.

Nieustanny przepływ energii

Chińscy filozofowie w końcu doszli do wniosku, że yin i yang są nieustannie zmieniającym się połączeniem, na przykład dzień przechodzi w noc , to co gorące stygnie, natomiast osoba z natury otwarta czasami zachowuje się z rezerwą. Z kolei każdy kto żyje, musi kiedyś umrzeć.

Chińscy filozofowie uznali, że ów nieustanny przepływ energii jest czymś bardzo dobrym i tworzy on czi – siłę, która napełnia życiem kosmos.

Yin Yang - harmonia życia

Najważniejsza jest harmonia

W związku z tym, że w przyrodzie yin i yang w naturalny sposób przeplatają się, każda rzecz w przyrodzie, a także ludzie i domostwa powinny naśladować tę naturalną przemianę.

Yin i yang powinny ze sobą harmonizować. Również ludzie powinni dążyć do tego, aby żadna z energii nie przeważała. Tylko wtedy będziemy szczęśliwi, bo będziemy żyć w zgodzie z Matką Naturą.

Powrót do początków

Teoria yin i yang oddaje także odwieczną nostalgię człowieka za tym, co było na początku. Za stworzeniem świata.

Na początku świata, gdy świat nie podzielił się jeszcze na yin i yang wszystko było chaosem. Żadna zasada nie przeważała. Świat istniał poza formą, poza czasem, poza pierwszym określeniem się.

Trzeba przyznać, że w nas często jest chęć aby wykroczyć poza formę, pogrążyć się w chaosie, na przykład w czasie karnawału lub w czasie świętowania. To romantyczna chęć bycia ponad wszystkim, chęć powrotu do początków.

Yin

Yin to wszystko to, co zaciemnione, zachmurzone. To czerń i bierność oraz uległość, noc, woda, ziemia, smutek i chłód oraz zima. To żeński aspekt natury, to introwersja i liczby parzyste. To dusza po, czyli dusza ziemska i materialna, dusza nierozumna związana z powstawaniem emocji.

Yang

Yang to wszystko to, co słoneczne. To męski aspekt natury. To biel, siła i aktywność, lato, radość i ciepło. To ekstrawersja, dzień i liczby nieparzyste, to niebo. To także dusza hun, czyli dusza niebiańska – rozumna i nadająca człowiekowi jego osobowość. Yang to ognień i wiatr.

Yin i Yang a aranżacja wnętrz

Dekorując swoje mieszkanie oraz aranżując wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby siły te harmonizowały się ze sobą, uzupełniały się i aby żadna energia nie przeważała.

Zachowując harmonię między energiami będziecie żyli w zgodzie z Matką Naturą. Przy czym warto zaznaczyć, że ani yin ani yang to wartości względne, nie przypisane do żadnej rzeczy na stałe, na przykład do lustra czy innego przedmiotu. Na przykład gdy zamieszkacie na Podhalu i będziecie mieli przed domem górę (która zazwyczaj jest yang) to w takim wypadku dom będzie yang a góra yin.

Czy to nie jest zbyt zawiłe?

Być może na pozór tak jest, ale w rzeczywistości to proste: gdy dwa obiekty znajdują się obok siebie to obiekt bardziej aktywny jest yang, a ten bierny to yin.

Yin w aranżacji wnętrz to będzie na przykład strona nienasłoneczniona, tylna ściana, wanna, zimne kolory ścian,  prysznic, mur, ozdoby ze skóry, a yang to to ściana frontowa i nasłoneczniona strona, przestrzeń wewnętrzna, ciepłe kolory ścian.

Co zrobić, gdy w pokoju jest przewaga którejś energii?

To proste – trzeba dokonać modyfikacji. Na przykład gdy pokój jest nieogrzany to mamy przewagę energii yin i aby wyrównać energię ściany powinny być pomalowane na ciepłe kolory w duchu yang.

Tak samo w zbytnio nagrzanym pomieszczeniu yang warto ściany pomalować zimnymi barwami yin. Temperaturę pomieszczenia i energię yang podnoszą także przebywający w tym pomieszczeniu ludzie i zwierzęta. W pokoju z przewagą yang można też wyrównać równowagę zasłaniający zasłony czy ustawiając chłodzącą fontannę.

Sposobem na doenergetyzowanie pomieszczenia siłą yang może być także ozdobienie czerwoną świecą w ciepłym, czerwonym kolorze.

Harmonia anioła

Harmonię yin i yang może podkreślić figurka anioła.

Tylko czy anioł nosi w sobie energię żeńską czy męską? Czy anioł jest yin, a może yang?

Otóż ani to ani to, bo anioły są istotami ponad - płciowymi. Można powiedzieć, że są bardzo androgeniczne. Noszą w sobie historię o harmonii między energiami.
Gdy chcecie taką energię spokoju i harmonii wprowadzić do pomieszczenia, ozdóbcie mieszkanie figurką anioła.

Aby podkreślić efekt harmonii yin i yang dobrym pomysłem będzie figurka zakochanych aniołów.
 

Zakochane Anioły - Yin Yang


Anioły już z zasady łączą dwie energie w sobie, a jeszcze dodatkowo mamy tutaj czarnego anioła nawiązującego z jednej strony męską aparycją do energii yang, z kolei ciemną barwą bardziej do energii yin.

Biały żeński anioł faktem swojej płci nawiązuje do energii  yin, a kolorystyką do świetlistej siły yang.

Wyrównanie tych energii w jednej figurce wprowadzi do wnętrza równowagę i atmosferę zsynchronizowania z kosmosem. Poczujecie się bardziej częścią wszechświata i po prostu poczujecie się lepiej psychicznie.

Inną figurką wprowadzającą do wnętrza równowagę yin yang jest figurka białego anioła - Elise.

Anioł Elise

Żeńską aparycję yin wyrównuje tutaj świetlistość białej barwy yang. A androgeniczność anioła harmonizująca yin i yang jest wisienką na torcie synchronizującą nas ze wszechświatem.


 

POLECANE WPISY

Bombki choinkowe nowości 2019

Nowy wzory szklany bombek choinkowych na sezon 2019 / 2020. Bombki dostępne w sprzedaży od 14 października 2019.

10-10-2019

Bombki na choinkę - jakie wybrać w 2019

Jakie bombki na choinkę wybrać w 2019 roku? Dowiedz się od czego zacząć wybór bombek, i jak sprawić aby Twoja choinka zachwyciła wszystkich.

11-09-2019
Używamy cookies - więcej