TOP10 najlepszych filmów na Boże Narodzenie

TOP10 najlepszych filmów na Boże Narodzenie
Są takie filmy bez, których Święta Bożego Narodzenia tracą sens, mowa przede wszystkim o filmie Kevin sam w domu. Oczywiście znajdzie się wielu przeciwników corocznej emisji świątecznego hitu z 1990 roku, pojawią się komentarze typu: do znudzenia będą puszczać tego Kevina, ileż można itp. Jednak jest też wielu zwolenników dla, których Kevin w święta to tradycja. W końcu choinka, barszcz z uszkami czy prezenty też są co roku, a jakoś nikt na nie nie narzeka.

Poniżej prezentujemy naszym zdaniem dziesięć najlepszych filmów na Święta Bożego Narodzenia - według nas absolutne must see w 2020 roku.

10. Święta last minute

Święta last minute to komedia dla całej rodziny, która rozśmieszy dorosłych i dzieci. Posiada wszystkie cechy świątecznej komedii, jest prostą wzruszającą historią, która kończy się happy endem. Bohaterem zbiorowym filmu jest rodzina Kranków.

Typowa amerykańska rodzina klasy średniej, mieszkająca w dużym domu na przedmieściu. Rodzina Kranków każdego roku święta spędza wspólnie z rodziną, wpada w świąteczny szał, nie tylko zakupów. Święta u Kranków to dom oświetlony lampkami, przystrojony świątecznymi figurkami i oczywiście z choinką i prezentami. Jednak w tym roku wszystko zmienia się za sprawą córki, która postanawia wyjechać do Peru by pracować dla Korpusu Pokoju.

Dla Luthera (Tim Allen) i Nory (Jamie Lee Curtis) wizja świąt bez córki wydaje się nie do zniesienia. Decydują, że te święta spędzą z dala od świątecznego zgiełku i bieganiny, gdzieś na egzotycznej wyspie. Taki pomysł nie podoba się jednak lokalnej społeczności i zaczynają się „schody”. Sąsiedzi robią co w ich mocy, żeby powstrzymać Kranków, ci z kolei mocno stoją przy swoim. W takiej sytuacji widz może jedynie zacierać ręce, bo wiadomo, że będzie się działo. Jeżeli szukasz świątecznego filmu, a do tego chcesz się zdrowo pośmiać to Święta last minute będą dobrym wyborem.

 

 
 

9. Przetrwać święta

Drew (Ben Affleck) to młody milioner, który świetnie radzi sobie w sprzedaży, ale w kontaktach osobistych idzie mu słabo, nie ma rodziny ani bliskich znajomych, a Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami.

Drew postanawia zrobić coś – lekko mówiąc – nietypowego. Udaje się do swojego starego domu, w którym dorastał i proponuje jego obecnym mieszkańcom sumę 250 tys. dolarów, za to, że ci przez święta będą udawać jego rodzinę. Tom (James Gandolfini) szybko godzi się na taką propozycję, jednak z czasem dziwne zachcianki Drewa zaczynają go poważnie irytować.

Fabuła filmu, a zasadzie sam pomysł kupienia świąt wydaje się być całkiem interesujący, jednak rozwój akcji nie do końca porywa. Nie do końca popisał się też swoim warsztatem sam Affleck. Film warto jednak obejrzeć ze względu na grę Gandolfiniego i Catherine Ohary – znanej z Kevina samego w domu. Kolejną zaletą filmu jest sam klimat i świąteczne scenografie. Przetrwać święta to oczywiście produkcja, którą należy oglądać wyłącznie w czasie świąt wtedy wszystkie wady i niedociągnięcia przykryje aura świąt.

 

 
 

8. Czekając na cud

Akcja filmu dzieje się w Nowym Jorku, a jego fabuła to splot kilku historii  mieszkających na Manhattanie bohaterów, którzy w okresie Bożego Narodzenia zmuszeni są do stawienia czoła życiowym problemom.

Rose (Susan Sarandon) dotyka depresja wywołana wspomnieniami niedawnego rozwodu i opieką nad chorą matką. Mike (Paul Walker) planuje spędzić święta ze swoja narzeczoną Niną (Penelope Cruz), jednak w konsekwencji jego chorobliwej zazdrości Nina postanawia spędzić święta bez niego i poszukać pociechy i zastanowić się nad przyszłością ich związku w  gronie rodzinnym.

Jules (Marcus Thomas) ma tylko jedno dobre wspomnienie ze Świąt Bożego Narodzenia, kiedy miał czternaście lat, teraz jako sprawiający kłopoty dwudziestolatek postanawia odzyskać szczęście – jednak zanim to zrobi, musi zmierzyć się z przeszłością. Losy bohaterów zmieniają się dzięki wzajemnej pomocy, która choć często niewielka sprawia, że na nowo odkrywają znaczenie Świąt Bożego Narodzenia.  Czekając na cud to dla wielu film z gatunku „wyciskaczy łez”, tym bardziej, kiedy dodamy do tego fakt, że w życiu prywatnym dwóm aktorom grającym w tym filmie zabrakło tej niewielkiej pomocy, która odmieniłaby ich dalsze losy.

 

   
 
    

7. Listy do M

W naszej dziesiątce to jedyna polska produkcja. Niestety film do złudzenia przypomina pewną zagraniczną produkcję świąteczną, która w naszej stawce pojawi się nieco wyżej. Faktem jest jednak to, że nie mamy zbyt wiele tego typu produkcji, dlatego warto poszukać w tym filmie zalet. Do takich należy obsada, w szeregach której pojawili się Maciej Stuhr, Tomasz Karolak, Paweł Małaszyński, Wojciech Malajkat, Katarzyna Zielińska, Roma Gąsiorowska, Agnieszka Wagner czy Piotr Adamczyk.

Plejada polskich gwiazd zagrała nawet nieźle, trzeba przyznać, że momentami było nawet śmiesznie. Tomasz Karolak świetnie odnalazł się w roli złego Mikołaja szukającego przez cały dzień zagubionego telefonu. Historia młodego prezentera radiowego chwytliwa i wywołująca u widza empatię, szczególnie u tych, którym choć raz przyszło pracować w święta – o zgrozo iść do pracy w pierwszy dzień Świąt kiedy z radiowego głośnika leci Last Christmass.

Pewnie wielu z nas przyszło się zetknąć w swoim życiu z osobą pokroju Małgorzaty, w którą wciela się Agnieszka Wagner, nie życzymy nikomu takiej szefowej pokroju Królowej Śniegu i Ebenezer Scrooge’a z opowiadania Dickensa. 

 

 
 

6. Kochajmy się od święta

Święta to czas magiczny, w którym rodzina spotyka się w jednym miejscu i miło spędza ze sobą czas, ale nie u rodziny Cooperów. Dla nich święta to czas udawania i ukrywania problemów z życia prywatnego. Ich wzajemne relacje świetnie obrazuje  powiedzenie „z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciach”.

Nestorzy rodu Cooperów (John Goodman i Diane Keaton) zamierzają się rozwieść i ukrywają to przed rodziną – przynajmniej na czas świąt. Hank (Ed Helms) rozwód ma już za sobą, co nie znaczy, że to koniec problemów. Aktualnie boryka się ze znalezieniem pracy.

Święta to dla Eleanor  (Olivia Wide) to wizja wysłuchiwania z ust matki wykładów na temat życia, tego co wypada i czego nie powinna robić, smaczku dodaje fakt, że Eleanor jest uwikłana w romans z żonatym mężczyzną.  Jest jeszcze Emma, która jest trenerem rozwoju osobistego, co brzmi paradoksalnie zważywszy na to, że sama jest kleptomankom. Jak widać każdy ma sporo do ukrycia co sprawia, że atmosfera przy świątecznym stole jest drętwa.

Każdy się czegoś wstydzi, ucieka i wszyscy są nieufni. Wiadomo jednak, że jak w każdym filmie tego typu tak i tutaj magia świąt przełamie tę chorą atmosferę i odbuduje poszargane więzi rodziny Cooperów. Proszę przygotować chusteczki bo mogą się polać łzy.

 
 
 

5. Grinch: świąt nie będzie

Akcja filmu toczy się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Ktosiowo.  Jest to bajkowa kraina gdzie wszyscy są dla siebie mili i każdy z utęsknieniem czeka, odliczając dni do Bożego Narodzenia. Można powiedzieć jednym słowem, że Ktosiowo to istna sielanka.

Świąteczny szał opanowuje mieszkańców na długo przed gwiazdką, każdy kupuje prezenty i przygotowuje się do świąt. Jest jednak ktoś, kto Bożego Narodzenia nienawidzi i planuje zrobić wszystko, żeby w tym roku świąt nie było.

Perfidny Grinch -w którego rolę wcielił się Jim Carey – postanawia wykraść z miasta wszystko co kojarzy się ze świętami. Każdy prezent, choinkę czy świąteczną dekorację. Grinch: świąt nie będzie to typowy przykład amerykańskiego kina, więc można się domyślić jego zakończenia. Oczywiście produkcja ta nadaje się do obejrzenia wyłącznie podczas świąt.

 
  
 
   

4. Opowieść  wigilijna

Adaptacji noweli Karola Dickensa o tym samym tytule jest wiele.

Najnowsza pochodzi z 2009 roku i jest nią animacja wyreżyserowana przez twórcę „Powrotu do przyszłości”  i „Foresta Gumpa” Roberta Zemeckisa. Jednak osobiście nie jestem zagorzałym fanem tej odsłony.  Film bardzo mroczny, wręcz straszny – zdecydowanie nie nadaje się do obejrzenia go razem z dziećmi.

Warto jednak znać losy głównego bohatera Ebenezera Scrooge’a, jeżeli nie z samej noweli Dickensa to chociaż z jej ekranizacji z roku 1970. Niektórzy powiedzą, że to staroć, ale w Opowieści Wigilijnej tak naprawdę liczy się właśnie opowieść a, a same efekty są kwestią drugoplanową.

Opowieść wigilijna to absolutne „must have”  jeżeli chodzi o świąteczne oglądanie filmów. Jest tak za sprawą morału jaki niesie ze sobą historia głównego bohatera. Scrooge to stary skąpiec, który liczy się tylko ze swoim majątkiem, żadne krzywdy czy istnienia ludzkie w ogóle go nie interesują.

Jednak w Wigilijną noc za sprawą pewnych wydarzeń przechodzi on diametralną przemianę. Właśnie tej nocy ukazuje mu się duch jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego za sprawą niesionego na karku jarzma ziemskich win.

Jakub Marley odwiedza go po to żeby przestrzec Scrooge’a przed podzieleniem tego samego losu. Po nim przychodzą następne duchy, które zabierają głównego bohatera w podróż w czasie i pokazują mu jego losy z przeszłości, teraźniejszości i to jak będzie wyglądało jego życie w przyszłości. Scrooge pojmuje bezsens swojego zachowania i podejścia do innych ludzi i postanawia to zmienić. Opowieść wigilijna jest dziełem ponadczasowym, można do niej wracać nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia.

 

 
 

3. To właśnie miłość

Angielski film, który dla wielu wydaje się być pierwowzorem naszych Listów do M, jest tak za sprawą tego, że film składa się z różnych historii, w których każda ma swój początek i koniec i każda pokazuje inne losy i inny rodzaj miłości.

Na polskiej ziemi film reklamowany jako angielski humor w najlepszym wydaniu, bardzo romantyczny i bardzo zabawny. Już sama obsada sprawia, że poprzeczka ląduje bardzo wysoko - wraz z nimi oczekiwania widzów. Jednak twórcy Czterech wesel,

Dziennika Bridget Jones i Notting Hill dają radę. Wśród plejady gwiazd pojawiają się Hugh Grant, Liam Neeson, Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley czy Rowan Atkinson. Bohaterowie, w których wcielają się wymienione sławy ulegają świątecznemu nastrojowi, w którym łatwiej wyrażać uczucia i po prostu się zakochać.

Strzała amora przeszywa serca każdego, zostaje nią przebity nawet sam premier Wielkiej Brytanii (Hugh Grant), który zakochuje się w swojej sekretarce. Pisarz, który ucieka na południe Francji po to by leczyć rany po poprzednim związku na nowo się zakochuje. 

Zamężna kobieta obawia się, że mąż zostawi ją dla innej. Młoda mężatka źle interpretuje jej relacje z najlepszym przyjacielem męża. Uczeń pragnie na siebie zwrócić uwagę najbardziej nieosiągalnej dziewczyny w szkole.

Owdowiały ojczym próbuje nawiązać kontakt z synem, o którym na dobrą sprawę niewiele wie. Szukająca miłości pracownica biura zakochuje się w swoim koledze z pracy. Starzejący się gwiazdor rocka próbuje powrócić na szczyt. W życiu każdego z bohaterów miłość sporo miesza i wprowadza chaos w działaniu.  To właśnie miłość jest lekką i przyjemną komedia, w sam raz na świąteczny wieczór przed ekranem. 

Czasem może się wydawać, że wątków jest zbyt wiele jednak w ocenie końcowej film wypada naprawdę dobrze.

 

 
 

2.  W krzywym zwierciadle: Witaj święty Mikołaju.

Kultowa komedia świąteczna o amerykańskiej rodzinie Griswoldów, gdzie w rolę głowy rodziny wciela się jeden z najbardziej utalentowanych komików rodem ze stanu Nowy York Chevy Chase. Natchniony wspomnieniami świąt z własnej młodości Clark Griswold postanawia urządzić swojej rodzinie wymarzone święta Bożego Narodzenia. 

W swoich planach zakłada pokrycie kosztów organizacji świąt marzeń z corocznej premii przedświątecznej. Clark ma zamiar przystroić cały dom w światełka, zaopatrzyć się w piękną choinkę i razem z rodziną pięknie przeżyć święta. Jednak sprawy zaczynają się komplikować i to nie tylko za sprawą premii, której ciągle nie otrzymuje.  Na świątecznej uroczystości pojawiają się również niezaproszeni goście. 

Przyjeżdża nieokrzesany kuzyn Eddie (Randy Quaid) z rodziną i psem,  pojawia się także wuj Lewis (William Hickey) i ciotka Bethany (Mae Questel) co krzyżuje plany Clarka. Film typowo świąteczny ale za sprawą genialnego Chevy Chase byłbym skłonny obejrzeć go również poza sezonem.  Witaj święty Mikołaju to w zasadzie jeden wielki skecz przepleciony fabułą. Zdecydowanie warty obejrzenia, ba można go oglądać w każde święta.



 
 

1.  Kevin sam w domu

Inaczej być nie mogło i Kevin sam w domu zamyka stawkę filmów z kategorii świątecznych.

Podobnie jak z Witaj święty Mikołaju, również w tym wypadku mamy do czynienia z filmem kultowym. Tradycją stało się, że ta świąteczna produkcja emitowana jest w TV każdego roku.

Podobnie jak reklama Coca Coli – ta z konwojem świątecznych ciężarówek, Kevin sam w domu to zwiastun Świąt Bożego Narodzenia - bądź ich telewizyjny symbol. W zasadzie chyba nie ma potrzeby opisywania losów małego Kevina, który przez niedopatrzenie został w domu sam na święta, podczas gdy cała rodzina wyjechała do Europy - ale skoro zacząłem to skończę opowieść. Pech chciał, że w czasie tej fatalnej pomyłki w okolicy pojawili się niebezpieczni włamywacze okradający domy na przedmieściach.

Na szczęście Kevin w porę  się o nich dowiaduje i postanawia bronić domu. Trzeba przyznać, że jak na tak małego chłopca wykazał się ogromną odwagą i kreatywnym podejściem w zakładaniu pułapek na złodziei. Pomimo tego oprychy w końcu dopadają chłopca, jednak w ostatniej chwili z pomocą przychodzi mu sąsiad. Historia kończy się szczęśliwie, kiedy rodzina w pośpiechu wraca do domu złodzieje siedzą już w więzieniu.

Wiele osób twierdzi, że obecność Kevina samego w domu w świątecznej ramówce rok do roku to przesada, że można się znudzić i tak dalej, jednak dla mnie święta bez Kevina to nie to samo. Może faktycznie kiedy fabułę zna się na pamięć to film nie śmieszy już tak jak za pierwszym razem, ale sentyment zostaje. Szczególnie kiedy sobie przypomnę jak przewijałem po kilka razy taśmę na magnetowidzie, po to żeby powtórzyć scenę  żelazka spadającego na głowę Marva.

 
  

Opinie

0.00

Dodanych opinii: 0
5
4
3
2
1

Dodaj pierwszą opinię 🙂

Dodaj opinię

TOP10 najlepszych filmów na Boże Narodzenie

POLECANE WPISY

Prezent na rocznicę ślubu - co na 10, 20, 30, 40, 50 rocznicę ślubu?

Prezent na rocznicę ślubu - co na 10, 20, 30, 40, 50 rocznicę ślubu?

Rocznica ślubu to piękne wydarzenie. Czy wiesz co kupić na prezent dla rodziców lub znajomych na 10, 20, 50 rocznicę ślubu?

28-01-2022
Co zamiast kwiatów na ślub? Unikalne prezenty ślubne

Co zamiast kwiatów na ślub? Unikalne prezenty ślubne

Co podarować na ślub zamiast kwiatów? Koniecznie coś oryginalnego i unikatowego. Sprawdź nasze pomysły!

13-01-2022
Wyjątkowe dekoracje najsłynniejszych hoteli na świecie

Wyjątkowe dekoracje najsłynniejszych hoteli na świecie

Pobyt w luksusowym hotelu to dla wielu osób niezapomniane przeżycie, które pozwala cieszyć się wolnym czasem w pełni. Zobacz dlaczego.

22-03-2024
Promocja stron hazardowych - 5 istotnych narzędzi

Promocja stron hazardowych - 5 istotnych narzędzi

Poznaj najlepsze narzędzia, które wypromują witryny hazardowe online. Sprawdź, jakie 5 TOP narzędzi, które są istotne w promocji, przydadzą się w 2024 roku.

20-03-2024
Anioł Stróż - kim jest ten anioł

Anioł Stróż - kim jest ten anioł

Kim jest Anioł Stróż - w religii i w co wierzymy.

08-03-2024
Hygge - styl wnętrz czy filozofia?

Hygge - styl wnętrz czy filozofia?

Czy wiesz czym jest Hygge?

08-03-2024
Anioł na prezent dla kobiety - 5 powodów dlaczego warto

Anioł na prezent dla kobiety - 5 powodów dlaczego warto

Dlaczego anioł to dobry pomysł na prezent dla kobiety - sprawdź 5 powodów.

15-02-2024
Najlepsze kasyna z wielkimi bonusami dla polskich graczy

Najlepsze kasyna z wielkimi bonusami dla polskich graczy

Chcesz zagrać w kasynie online z większym budżetem, niż zakładałeś? Wejdź i sprawdź, jakie hojne promocje są aktualnie oferowane przez kasyna online w Polsce!  

03-01-2024
Najnowsze trendy w aktualizacjach skinów CS2 w 2023 roku

Najnowsze trendy w aktualizacjach skinów CS2 w 2023 roku

Skin w CS2 to nie tylko element estetyczny, ale także symbol statusu i osiągnięć gracza.  

27-12-2023
Nietypowy prezent na ślub

Nietypowy prezent na ślub

Kwiaty czy butelka alkoholu zdają się odchodzić do lamusa. Postanowiliśmy zatem podpowiedzieć, co można dodatkowo wręczyć jako prezent ślubny.  

17-12-2023
Ciekawe pomysły na prezent świąteczny

Ciekawe pomysły na prezent świąteczny

Najciekawsze pomysły na prezenty świąteczne.

30-11-2023
Dlaczego bombki szklane dekorowane są takie piękne

Dlaczego bombki szklane dekorowane są takie piękne

Dlaczego szklane bombki dekorowane są takie piękne.

29-11-2023
Używamy cookies