Pobierz aplikację!

Jaki prezent na podziękowanie wybrać aby okazać wdzięczność

“Okazanie wdzięczności jest najprostszą – oraz najpotężniejszą – rzeczą, jaką człowiek może zrobić dla drugiego człowieka.”

Randy Pausch

Dlaczego warto dziękować

Warto dziękować, ponieważ zgodnie z naszymi psychologicznymi potrzebami każdy z nas lubi być doceniany, lubimy słyszeć to proste słowo “dziękuję”. Wdzięczność to pewien sposób na życie. Osoby kulturalne, używające odpowiedni dobór słów mają po prostu w życiu “z górki”. Takiej osobie chce się pomagać, udzielać dobrych rad. Kiedy ktoś okazuje nam wdzięczność jest nam bardzo miło, czujemy się docenieni.

Okazywanie wdzięczności dobrze wpływa na osoby nas otaczające, a także na nas samych. Praktykowanie takich zachowań pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, emocje i poczucie własnej wartości.

 

Jaki prezent w podziękowaniu


Zastanów się, czy zdarzyło ci się, że pomogłeś komukolwiek, a on wyraził za to swoją wdzięczność. Powiedział dziękuję, nie wiem jak bym sobie poradził bez twojej pomocy lub podarował ci drobny upominek w dowód wdzięczności. Czy poczułeś się doceniony? Czy chciałbyś tej osobie pomóc kolejny raz?
 

Anioł Matilda


Zobacz nasze ręcznie robione prezenty na podziękowanie


A czy tak samo czułeś lub czułbyś się gdyby osoba, której pomogłeś nawet nie powiedziała tego prostego słowa. Jeśli poprosi o pomoc kolejny raz, ty kolejny raz udzielasz tej osobie pomocy, z takim samym rezultatem końcowym jak poprzednio, to czy następnym razem jak zwróci się do Ciebie o drobną przysługę, będziesz miał ochotę jej pomóc.
Jaka będzie twoja reakcja. Czy nie będziesz starał się szukać wymówki aby nie udzielić jej pomocy?

 

Jaki prezent na podziękowanie


Każdy z nas potrzebuje dowodów uznania, aprobaty, chcemy czuć się doceniani. Taki gest umacnia nas w tym, że to co robimy dla innych ma sens. Docenianie innych jest wyrazem naszej dojrzałości. Wdzięczność umacnia więzi, pomaga radzić sobie ze stresem. Ma dobroczynny wpływ na naszą samoocenę. Docenianie nawet drobnych rzeczy zwiększa poczucie zadowolenia z życia. Więc  doceniajmy to co mamy, nawet te małe rzeczy, to co dostajemy od innych, w szczególności od bliskich.

 

“Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół ciebie.”

Eileen CaddyAnioł MatildaWdzięczność to umiejętność, która jest na wagę złota. Już od najmłodszych lat uczymy się tej sztuki. Rodzice mówią nam jak mamy się zachować, gdy coś otrzymamy od drugiej osoby, co należy w tym momencie powiedzieć. Jednak nie możemy być prowadzeni przez całe życie za rączkę. W pewnym momencie należy wziąć sprawy w swoje ręce. Wartości wyniesione z domu rodzinnego należy pielęgnować i rozwijać. Dziś słowo “dziękuję” staje się dla nas niekiedy całkiem obce. Czujemy presję bycia samodzielnymi, samowystarczającymi.

 

Prezenty na podziękwanie


Czy nie prościej jest sobie pomagać. Pomagajmy i przyjmujmy pomoc od innych. Życie stanie się prostsze, nabierze koloru, będzie bardziej satysfakcjonujące. Bądźmy wdzięczni, nie wychodźmy z założenia, że to nam się należy. Często zdarza się, że niektórzy uważają, że ktoś ma obowiązek zrobienia czegoś. Na pewno często tak jest, ale podziękujmy mu za to, że robi to dobrze, że robi to dla nas z miłości.

Za co i jak dziękować

Praktycznie każdy powód jest dobry, aby powiedzieć “dziękuję”, obdarować najbliższych drobnym upominkiem. Nawet w codziennych sytuacjach wykażmy się swoją dojrzałością, doceniajmy to co inni robią dla nas.

Zauważmy zwykłe, drobne rzeczy, takie jak: otwarcie drzwi czy podniesienie monety. Wystarczy zwykłe “ dziękuję” i ciepły uśmiech, aby osoba która nam pomogła poczuła się doceniona. Pamiętajmy o bliskich, darzmy ich czułymi słowami, drobnymi podarunkami.

Nie zapomnijmy o rodzicach, o tym co dla nas zrobili, kiedy potrzebowaliśmy ich opieki i pomocnej dłoni. Nigdy nie jest za późno aby okazać wdzięczność. Dzień matki, dzień ojca jest szczególnym dniem, kiedy warto pomyśleć o czymś miłym dla rodziców. Może to być wspólna kolacja, bukiet kwiatów, kosz smakołyków, obraz czy inny prezent.
 

Anioły Alexis & Jay


Zobacz też nasze ręcznie robione prezenty dla mamy


Kiedy kolega pomógł Ci np. w załadunku podczas przeprowadzki, doceń to, że znalazł dla Ciebie czas. Miłym gestem będzie zaproszenie go na mecz czy piwo. Koleżanka przypilnowała twoją pociechę, dzięki czemu udało Ci się sprawnie i szybko załatwić swoje prywatne sprawy. Zaproś ją na filiżankę dobrej kawy i pyszne ciastko. Kolejnym razem może to ty popilnujesz jej dzieciaki.

Pomaganie jest bardzo ważną częścią naszej kultury. Szanując innych sami będziemy szanowani. Kiedy szczerze wyrażamy komuś wdzięczność — za drobny gest, pomoc, miłe słowo czy praktyczną pomoc — sprawiamy, że czuje się on doceniony i zauważony, a to świadczy o naszej dojrzałości i sprawia że my sami czujem się z lepiej.


 

“Okazywanie wdzięczności jest miarą naszego człowieczeństwa.”  

Artur Stępień


 

POLECANE WPISY

Nasi klienci są niesamowici :)

Koniecznie musisz to zobaczyć :)

10-12-2018

Kawa - jak powstaje i jak wpływa na nasze zdrowie

Kilka słów o tym jak powstaje kawa, skąd przywędrowała do Polski, jakie ma właściwości zdrowotne oraz dlaczego warto pić kawę wysokiej jakości i z pewnego źródła.

25-11-2018
Używamy cookies - więcej