Pobierz aplikację!

Zalety drewna w domu - 12 ciekawostek o drewnie

W większości domów z łatwością można znaleźć pewne drewniane elementy. Mogą to być meble, podłogi, karnisze, drzwi, ale również przedmioty ozdobne jak rzeźby, zegary czy lampy. 

Ale czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego warto wybierać wyroby, stworzone właśnie z drewna i dlaczego dekoracji z drewna jest coraz więcej zarówno w domach prywatnych, biurach i miejscach publicznych?

Przedstawię Ci kilka ciekawostek o drewnie, które być może skłonią Cie do tego, aby kolejnym razem, gdy będziesz wybierać dodatki do swojego mieszkania, zdecydować się właśnie na te drewniane opcje.

1. Drewno jest ekologiczne

Niby banał, ale nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, co to właściwie znaczy, że produkt jest ekologiczny lub nie jest. Można w tym miejscu porównać kilka materiałów. Weźmy, dla przykładu, plastik. Plastikowe wyroby, jak wiemy, rozkładają się w glebie nawet tysiące lat. Drewno to materiał naturalny, pochodzi właśnie z tego środowiska, o którym jest tyle szumu. I zawsze będzie czuł się w nim, jak w domu.

Drewno to również materiał odnawialny. Jeśli zetniemy jedno drzewo, na jego miejsce można posadzić kolejne. To samo nie zadzieje się z metalem, którego wydobycie co prawda odbywa się na wielką skalę, ale jednak jest ograniczone.

 2. Drewno jest korzystne dla zdrowia

Dlaczego materiał naturalny, jakim jest drewno, jest lepszy niż inne, sztuczne tworzywa. Jeśli odłożyć na bok kwestię środowiska i ekologii, w dalszym ciągu wyroby z drewna będą o krok przed innymi. Meble i inne dodatki drewniane, które posiadasz w swoim domu są hipoalergiczne. Oznacza to, że nie wpływają w jakikolwiek sposób na stan zdrowia alergików, są absolutnie neutralne.

W dzisiejszych czasach, gdy dzieci praktycznie rodzą się z aktywnymi alergiami taka wiadomość to jak miód na duszę. Można śmiało obstawić nawet cały dom drewnem i nic się nie stanie.

Drewno na ogół pokrywa się bejcą lub lakierem naturalnym, które również nie wpłynie negatywnie na twoje zdrowie. Można spotkać wyroby olejowane. Są one szczególnie atrakcyjne, gdyż drewno pokryte olejem o wiele wolniej zbiera kurz.

To kolejna istotna informacja dla alergików. Można powiedzieć, że drewno samo zna swoje potrzeby i samo o nie dba. Samo reguluje swój poziom wilgotności i nadmiar oddaje do powietrza.

3. Drewno jest wytrzymałe

Być może na pierwszy rzut oka wydaje się to dziwne, ale jednak. Drewno należy do materiałów o wysokiej żywotności. Być może nie zrówna się tutaj z metalem, ale za to wygra z innymi sztucznymi materiałami. Należy jednak pamiętać, że owszem, drewno jest niezwykle wytrzymałe, jednak pod warunkiem, że jest odpowiednio zakonserwowane. Na wytrzymałość wpływa też, oczywiście, rodzaj drewna.

Nie jest sekretem, że najlepszym i najtrwalszym jest drewno dębowe. Niedaleko za nim znajduje się modrzewiowe, które równie chętnie jest wykorzystywane do produkcji mebli. Oprócz tego używa się drewna z takich drzew jak buk, wiąz czy grab.

Niektóre wyroby z drewna, jak podłogi posiadają długą gwarancję. W niektórych firmach wynosi ona nawet do 30 lat. Oznacza to, iż są oni pewni, że ich wyroby nie mają prawa się zniszczyć.

4. Drewno jest proste w obróbce

Drewno to materiał, w którym chętnie pracują rzeźbiarze i rzemieślnicy. Każdy rodzaj drewna posiada inny stopień twardości, jednak mimo wszystko jest ono stosunkowo miękkie. Dzięki temu  można łatwiej i szybciej zbudować z niego jakiekolwiek meble, jak szafa czy biurko.

Miękkość jest również ważną cechą dla samej obróbki, która dzięki temu może być bardziej precyzyjna, kształty dokładniejsze, a praca lżejsza. Nawet jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli lub z biegiem czasu będziesz chciał zmienić ustawienie mebli, wystarczy piła, młotek, kilka śrub oraz gwoździ i remontu możesz dokonać nawet w pojedynkę.

Z miękkości drewna korzystają także artyści. Tworzą przepiękne rzeźby, posągi i inne elementy wedle życzenia klienta, które prezentują się bardzo efektownie. Drewno w odróżnieniu od innych materiałów jest eleganckie samo w sobie.

Bez względu na kształt, rozmiar i wygląd ozdób prezentują się one wykwintnie. Wystarczy kupić choć kilka drewnianych dodatków do naszej sypialni lub salonu a sprawią one, że każde z tych pomieszczeń będzie wyglądać gustownie.

5. Drewno świetnie izoluje

Drewniana podłoga to marzenie wielu. Nie każdy jednak może sobie na nią pozwolić, chociażby ze względu na wysoką cenę tego materiału. Jednak dlaczego warto ją rozważyć w swoim domu?

Drewno bowiem jest doskonałym izolatorem. Jeśli zdecydujesz się na podłogę drewnianą, na którą wydasz więcej, niż na inne, zaoszczędzisz za to na ogrzewaniu, gdyż Twoja podłoga nie pozwoli przepuścić do mieszkania zimna, idącego od betonowej lub kamiennej podłogi.

Po drewnianej podłodze można z niespotykaną błogością chodzić boso i nie tylko dlatego, że nie odczuwa się zimna. Drewno, z punktu widzenia tekstury jest bardzo przyjemne, zwłaszcza w dotyku. Chodzenie po drewnianej podłodze gołymi stopami jest niczym ukojenie dla Twojej zestresowanej duszy. Spróbuj, nie pożałujesz!

6. Drewno jest odporne na czynniki chemiczne

Najstraszniejsze dla drewna są żrące roztwory, zwłaszcza te o kwaśnym odczynie. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że światło i tlen również nie wpływają pozytywnie na jego stan. W przypadku mebli i elementów drewnianych, znajdujących się na zewnątrz, największe zagrożenie stanowią warunki atmosferyczne, czyli zmiana temperatury oraz śnieg i deszcz. Jednak można się przed tym wszystkim uchronić.

Dobrze zaimpregnowane drewno jest niezwykle odporne na  wszelkie czynniki chemiczne. Wyroby z drewna, zwłaszcza te, mające styczność z wyżej wymienionymi czynnikami należy regularnie konserwować. Dzięki temu wydłużamy zarówno ich żywotność, jak i czas, w którym będziemy się mogli nimi cieszyć.

7. Drewno jest szeroko dostępne

Jeśli chcesz zamówić drewniane meble lub inne elementy ozdobne nie musisz się martwić o jego dostępność.

Drewno to materiał, który znajduje się pod praktycznie zawsze, bez względu na porę roku. Dzięki temu fachowcy, którzy obiecali wykonać swoją pracę nie będą mieć wymówek w postaci nieprzewidzianych trudności z materiałem.

Wpływa to także na cenę drewna, która nie waha się niebezpiecznie. Oczywiście nie biorąc pod uwagę różnych rodzajów drewna, których cena sama w sobie jest inna w zależności od wytrzymałości, twardości i dostępności.

8.  Drewno jest dobrą izolacją dźwiękową

Drewno jest świetnym materiałem, jeśli chodzi o izolację akustyczną, bowiem doskonale pochłania dźwięki. Jeśli nie chcesz więc, aby inni domownicy w pozostałych częściach mieszkania słyszeli każdy Twój ruch oraz każde słowo, wypowiadane przez telefon, wybierz drewniane elementy.

Najlepszym wyjściem jest wybór drewnianej podłogi, gdyż jej duża powierzchnia chroni nas od zbędnych dźwięków. Warto porównać pomieszczenia z podłożem drewnianym oraz tym, pokrytym, dla przykładu, kaflami. Jest różnica, prawda?

Oprócz podłogi drewno pojawia się także na ścianach, najczęściej w postaci boazerii. Takie pomieszczenia są niezwykle ciche, a dźwięki nie wydobywają się poza nie i nie rozbrzmiewają po całym domu lub mieszkaniu.

9. Możliwość zrobienia na wymiar

Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią oryginalność i chcą, aby ich mieszkanie było niepowtarzalne.

Na rynku znaleźć można wielu specjalistów w obróbce drewna. Planując zakupy zwróć się do jednego z nich, możesz skorzystać z gotowych wzorów lub zamówić coś na wymiar. Wszystko według określonych potrzeb. Można u nich zamówić meble, stworzone przy pomocy własnego projektu. Kup takie wyposażenie mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania, sam wybierz rozmiar, kolor oraz fakturę powierzchni.

Dopasuj konkretne elementy do rozmiaru pomieszczeń, zmień ich formę tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna. Czy może być coś lepszego, niż wprowadzenie swoich marzeń w życie i stworzenie czegoś, co pasuje do Ciebie najlepiej?

Zgłoś się do stolarza, opowiedz mu, czego potrzebujesz i razem zaprojektujcie to, w czym będziesz czuć się jak w domu.

10. Drewno jest uniwersalne

Tak wiele mówi się o uniwersalności drewna. O co właściwie chodzi? Drewno to materiał, który pasuje do wszystkiego. Dosłownie. Bez względu na to, czy mowa o meblach, jak łóżko czy szafa, czy też tylko o drobnych dodatkach w postaci zegara lub półki. Nie ważne również, czy planujemy zaopatrzyć się w drewniane dzieła sztuki. Nie ma także znaczenia, elementy w jakim stylu wybierzemy. Każdy przedmiot niesie ze sobą określone emocje oraz skojarzenia i odczucia. W przypadku drewna zawsze będą one eleganckie.

Drewno prezentuje się idealnie w towarzystwie każdego innego materiału. Spróbuj dopasować do niego plastik, metal, szkło lub kamienie, nie rozczarujesz się żadnym z tych tandemów, czego nie można powiedzieć o łączeniu innych tworzyw.

Drewno nie tylko pasuje do każdego materiału, również do każdego stylu. Nie ważne, czy Twoje mieszkanie jest nowoczesne czy eklektyczne. Być może lubisz surowe wnętrza, lub wręcz przeciwnie, przytulne dodatki w postaci dywanów, poduszek i innych elementów to Twoja słabość. Biel i czerń, plastikowe meble? Nie ma problemu. Drewniane dodatki będą się wśród nich czuć idealnie.

11. Drewno jest przytulne

Jedną z przyczyn, dla której wiele osób wybiera właśnie drewno jest to, że jest ono najprzytulniejsze ze wszystkich tworzyw. Drewno jest ciepłe, przede wszystkim, ze względu na swoją barwę. Widziałeś kiedyś naturalne drewno w zimnych odcieniach? Fakt, że drewno izoluje zimno również sprawia, że we wnętrzu, wypełnionym wykonanymi z niego dodatkami czujemy się cieplej. Być może organizm człowieka jest stworzony tak, że ciągnie go do natury. Bo jak inaczej wytłumaczyć to, że w drewnianym wnętrzu zawsze czujemy się bardziej swojsko, bardziej kameralnie?

Na pewno zauważyłeś, że drewno to materiał chętnie używany w krajach północnych i to dokładnie ze względu na jego wizualne właściwości. Jednak oprócz nich drewno działa również kojąco na inny zmysł.

A jest nim dotyk.

Weź w rękę drewniany przedmiot. Poczuj, że jest miękki, przyjemny, jego niekiedy porowata faktura czyni go bardziej prawdziwym, w odróżnieniu od tworzyw sztucznych czy metalu. Drewno to materiał organiczny i nic nie odbierze mu miejsca w tych zawodach.

Podsumowanie

Oto 11 zalet drewnianych elementów w Twoim domu. Jeśli któreś z nich Cię przekonały, nie wahaj się długo. Jeśli należysz do wielbicieli drewna, pomyśl o podłodze lub zaopatrzeniu się w drewniane meble. Jeśli jednak nie jesteś w stu procentach przekonany, że drewno powinno być głównym materiałem wyposażenia Twoich czterech kątów, zacznij od drobnych przedmiotów, głównie ozdobnych.

Jeśli nie przypadną Ci do gustu zawsze możesz je wymienić. Jednak jeśli spróbujesz, z pewnością poczujesz nie tylko urok i piękne drewnianych komponentów wnętrza, ale również poczujesz bijące od nich ciepło, spokój i ukojenie, jakie daje nam przebywanie w naturze. Bo przecież drewniane meble to prawie, jak byśmy mieszkali na przyrodzie.

POLECANE WPISY

Drewniane misy ręcznie robione - unikatowe dekoracje na stół

Ręcznie robione drewniane misy o unikatowych kolorach i kształtach dla tych co lubią niepowtarzalne produkty.

04-02-2020

Styl rustykalny - co to za styl?

Jeśli lubisz prostotę, naturalne materiały, ciepłe kolory, a w dodatku przytulną atmosferę w swoim domu to wnętrze rustykalne jest dla ciebie.

26-02-2020

Promocja
Passe - partout gratis

Kupując Andreę z ramką otrzymasz gratis passe - partout. Zobacz zdjęcia.

25-02-2020

Czy anioły mogą pomóc w leczeniu depresji?

Czy upadłe anioły mogą pomóc w leczeniu depresji i innych chorób psychicznych?

23-02-2020

Stroiki świąteczne na drzwi i stół jako piękne dekoracje

Stroiki świąteczne to piękna dekoracja naszego mieszkania. Zobacz który wybrać i dlaczego - stroik na drzwi czy może stroik na stół.

21-11-2019

Drewno - ciekawostki o których możesz nie wiedzieć

Dlaczego drewno jest tak ciekawym surowcem? Zobacz 13 ciekawostek których się nie spodziewasz.

27-10-2019

Bombki choinkowe nowości 2019

Nowy wzory szklany bombek choinkowych na sezon 2019 / 2020. Bombki dostępne w sprzedaży od 14 października 2019.

10-10-2019

Szklane czy plastikowe bombki choinkowe - zalety i wady

Zobacz jakie zalety i wady mają szklane i plastikowe bombki choinkowe. Podejmij optymalną decyzję.

10-10-2019

Czarne bombki choinkowe - do jakiego wnętrza będą pasować?

Wielu z nas lubi kolor czarny, ale czy czarne bombki na choinkę to dobry pomysł? Przeczytaj wpis w którym zastanawiamy się nad bombkami w kolorze czarnym.

07-10-2019

Jaki prezent z drewna? TOP 10 prezentów z drewna

Czy wiesz jaki prezent z drewna wybrać dla kogoś bliskiego? Zobacz nasze TOP 10 prezentów z drewna.

03-10-2019

Polskie bombki choinkowe - 10 faktów które warto znać

Polskie bombki choinkowe znane są na całym świecie. Zobacz 10 faktów o polskich bombkach, która warto znać.

03-10-2019
Używamy cookies - więcej