Pobierz aplikację!

Polskie bombki choinkowe - 10 faktów które warto znać

Prawdopodobnie nie raz, przyozdabiając bożonarodzeniową choinkę zastanawiasz się, jak w ogóle powstaje bombka choinkowa i z czego jest zrobiona.

Być może chodziło Ci po głowie pytanie, jak to możliwe, że szkło jest tak cienkie, a same ozdoby idealnie okrągłe? Może ciekawią Cię techniki wyrobu ozdób i chciałbyś dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Zestaw renifer chatka śnieżynka - 80 mm 6 szt. Zestaw czerwony opal - 100 mm 6 szt.


Polska to jeden z czołowych producentów bombek szklanych na świecie. Z polskich firm korzystają różne kraje na całym świecie a polskie bombki choinkowe kupują klienci nawet w Australii. W Polsce znajduje się wiele pracowni, zarówno lokalnych, rodzinnych, jak i tych, tworzących bombki na większą skalę.

Oto 10 faktów o polskich bombkach, wśród których z pewnością odkryjesz coś nowego dla siebie.

1. Ręcznie robione

Czy wiesz, że wszystkie polskie bombki są robione ręcznie? To jeden z ich największych atutów. 

Polskie bombki od a do z są wytwarzane przez człowieka.

Do wykonania ich potrzebne są szklane rury, przez które wydmuchiwana jest kula. Następnie należy nadać jej pożądaną formę i wielkość. Przy użyciu palnika trzeba rozgrzać ją do temperatury, która pozwoli na łatwe obrabianie szkła. Gdy bombka jest odpowiednio rozgrzana, należy ją wydmuchać, dosłownie dmuchając w szklaną rurę.

Zestaw biały mix kreda 80 mm 6 szt. Zestaw srebrny mix - 80 mm 6 szt.


Zajmuje się tym rzemieślnik, który nadaje jej odpowiedni kształt własnoręcznie. W taki sposób można otrzymać tylko okrągłe bombki, a do wyrobu innych kształtów używa się specjalnych form aluminiowych.

Następnie, gdy bombka osiągnęła odpowiedni rozmiar, na wewnętrzną jej stronę nakłada się warstwę srebra, zewnętrzną zaś maluje się farbą na wybrany kolor. Obserwując taki proces można z czystym sumieniem  stwierdzić, że w każdej bombce jest dusza ludzka, jego wysiłek i dokładność, których efekt później widzimy na swoim drzewku choinkowym.

Zestaw złote dzwonki na czerwonym - 100 mm 4 szt.


Przy produkcji ozdób świątecznych trudzi się wielu specjalistów. Każdy z nich ma określone zadanie. Ręczna obróbka pozwala na doprecyzowanie najmniejszych szczegółów, ilustracji i detali przez pracowników. Eliminuje to możliwość powstania jakichkolwiek uszkodzeń, zarysowań czy pęknięć.

Bombka zostaje oddana do sprzedaży w momencie, gdy specjalista stwierdzi, że jest już gotowa. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrana przez Ciebie ozdoba będzie idealna i stworzona dokładnie według pierwotnego zamysłu projektantów.

Ręczna produkcja ma tę przewagę nad fabryczną, że bombki z taśmy niekiedy są nierówne, niedokładnie pomalowane, posiadają zerwany haczyk lub odstające kawałki zaschniętej farby. Nie da się ich przecież doglądać tak szczegółowo, jak te, wykonywane bezpośrednio przez pracowników.

2. Koszt produkcji bombki

Same materiały, potrzebne do wyrobu bombki nie są drogie. O wiele więcej warta jest sama praca nad bombką. Podczas produkcji nad jedną sztuką pracuje kilka osób, na ogół 4 do 6, a sama bombka przechodzi z rąk do rąk nawet kilkanaście razy. W zależności od tego, jakie zdobienia są dla niej przewidziane, o tyle wydłuży się cały proces, a co za tym idzie, wartość samej ozdoby.

Nie zapominaj, że oprócz kosztu wyprodukowania bombki należy również doliczyć pakowania oraz transport. Jest on droższy i bardziej wymagający niż innych ozdób głównie ze względu na kruchość materiału, jakim jest szkło. Bombki szklane należy przewozić w określonych warunkach w pudełkach, które zapewnią im bezpieczeństwo przed rozbiciem.

 Zestaw rudy opal - 100 mm 6 szt. Zestaw zielony mix - 100 mm 6 szt. Zestaw czerwone esy - 100 mm 6 szt.


Pudełka muszą mieć podziałki, każda bombka szklana musi mieć przecież dla siebie oddzielne miejsce. Zetknięcie z inną szklaną ozdobą mogło by zakończyć się pęknięciem, a nawet rozbiciem.

3. Ciepło, bardzo ciepło :)

Bez wątpienia można powiedzieć, że praca nad bombkami wre, zwłaszcza w trakcie ich wydmuchiwania. Czy wiesz, że szklaną bombkę rozgrzewa się nawet do ponad 1000 stopni Celsjusza? Tylko w takiej temperaturze uzyskuje ona pożądaną plastyczność, przy której możliwe jest modelowanie jej kształtu i rozmiaru.

4. Cały świat wiesza polskie bombki

Polskie firmy, zajmujące się produkcją bombek, tworzą dzieła sztuki, które eksportowane są następnie do wielu krajów na całym świecie. Lata praktyki pozwoliły produkować niezawodne ozdoby choinkowe, które przez lata zyskały ogromną popularność za granicą.

Polskie bombki są nie tylko piękne i oryginalne, ale i dopracowane w detalach, a także stworzone z najwyższej jakości materiałów. Specjaliści, pracujący w firmach bombkarskich przez wiele lat nabywali nawyki, pozwalające ich wyrobom stać się jednym z największych konkurentów w tej dziedzinie na świecie.

5. Dlaczego wieszamy bombki na nitce?

Prawdopodobnie widziałeś już kilka sposobów, na jakie można wieszać bombki, ale czy wiesz, że to tym najstarszym jest najzwyklejsza nitka?

To, przede wszystkim, tradycja, ale również kwestia estetyczna. Na pewno zgodzisz się, że prezentuje się ona najlepiej i przy odpowiednio dobranym kolorze jest praktycznie niewidoczna na drzewku. Bombki wiesza się na nitce od początku istnienia samych ozdób, jednak brak czasu i ludzki spryt nieco nadszarpnęły tę tradycję.

Pewnie kojarzysz te bombki, wieszane na spinaczu biurowym? A może nawet takie okazy znajdują się jeszcze w twojej szafie?
 

Zestaw bordowa porcelana - 80 mm 6 szt. Zestaw złoty mix - 80 mm 6 szt.


To efekt lenistwa i przedsiębiorczości, który zmusił Polaków do rozwiązania problemu pękniętych nitek. O wiele łatwiej przecież przełożyć przez dziurkę od bombki wygięty spinacz, niż nawlekać nitkę, wybrać jej odpowiednią długość i przyciąć tak, aby nie plątała się wśród gałązek.

Łatwiej użyć spinaczy, które zawsze są gdzieś pod ręką. Niestety robiąc tak odbierasz im urok, bo srebrny, błyszczący spinasz to z pewnością nie to, co chciałbyś zobaczyć na swojej choince.

Na rynku pojawiły się również bombki z plastikową zawieszką w kształcie spirali. Pomysł ciekawy, jednak nie bez wad. Być może plastikowe uchwyty mniej rzucają się w oczy niż srebrny blask spinacza, jednak mimo wszystko nie prezentują się najlepiej. Jeśli nitka na Twojej bombce się urwała, znajdź jej zamianę w takiej samej postaci, koniecznie w ciemnym kolorze, aby się nie odznaczał. Przywróć jej klasyczny, elegancki charakter!

6. Bombki na specjalne okazje

Dużym atutem bombek, produkowanych w Polsce jest to, że można stworzyć coś niepowtarzalnego na życzenie każdego klienta. Jeśli chcesz wyposażyć swoje drzewko w oryginalny element, możesz z powodzeniem zamówić bombkę, która zostanie wyprodukowana specjalnie dla Ciebie. Polscy plastycy chętnie przyjmują zamówienia indywidualne, na co nie zawsze można liczyć w innych krajach.

Ale czy wiesz, na jakie okazje najczęściej zamawiane są bombki? Jedną z nich są pierwsze wspólne święta pary po ślubie.

Bombki jednokolorowe białe kreda - 80 mm 6 szt. Bombki jednokolorowe złote - 80 mm 6 szt. Bombki jednokolorowe niebieskie - 80 mm 6 szt.

Zobacz wszystkie bombki jednokolorowe


To właśnie z tej okazji wiele młodych małżeństw decyduje się na stworzenie pamiątki, która będzie przez wiele lat przypominać im o ich pierwszej rodzinnej Wigilii.

Bombki na zamówienie są robione również z okazji narodzin dziecka, aby świętować razem z nim jego pierwsze Boże Narodzenie. Kolacja w nowym składzie to idealny powód, aby zaopatrzyć się w symbol, który potem będzie symbolem tego radosnego dnia. A ty zamawiałeś kiedyś szklaną bombkę z takiego lub innego powodu?

7. Największy polski producent

Czy wiesz, które Polskie bombki podbiły serca nie tylko Twoich rodaków, ale i całego świata? Pewnie słyszałeś o firmie Vitbis.

To właśnie ona otrzymała miano rekina w branży bombek. Są na rynku od 1953 roku, co oznacza, że tworzą swoje dzieła już ponad 60 lat. I cały czas się rozwijają. W Vitbis pracuje około 200 pracowników, w tym najlepsi specjaliści, którzy nie pierwszy rok projektują, wytwarzają i dopracowują najmniejsze szczegóły. To właśnie ich bombki tak chętnie wieszają na swoich choinkach mieszkańcy dziesiątek krajów na całej kuli ziemskiej. Pewnie i u Ciebie znajdzie się bombka Vitbis.

Bombki ten firmy wykonywane są według tradycyjnej metody, a następnie dekorowane. Oczywiście ręcznie. W zależności od tego, jaka kolekcja jest przewidywana na dany rok powstaje około 200 000 sztuk dziennie. W perspektywie rocznej jest to około 30 milionów bombek, wyprodukowanych tylko przez Vitbis. Robi wrażenie, prawda?

8. Przeżyj to sam

Firma Vitbis oprócz swoich bombek oferuje też możliwość zwiedzenia samej fabryki. Pojedź do Złotoryi i zobacz, jak powstają te piękne dzieła sztuki. Możesz zobaczyć, jak wydmuchuje się kulę, jak wygląda proces srebrzenia oraz dekoracji ozdób. Oprócz zwiedzania firma daje możliwość uczestnictwa w warsztatach wyrabiania bombek. Takie pokazy i warsztaty są organizowane  głównie dla szkół. Dzieci przyjeżdżają już na początku roku szkolnego, bo to właśnie jesienią produkcja bombek jest najbardziej wzmożona.

Bombki serca czarno złote 6 szt. 


Choć większość gości fabryki to dzieci i młodzież, uczestniczyć może każdy. Nie ma reguły. Jeśli chciałbyś poznać tajniki produkcji i dekoracji bombek, zarezerwuj termin i przekonaj się na własnej skórze, jak precyzyjna i trudna jest praca nad bombkami i jak żmudnym procesem jest zdobienie drobnych elementów.

Spróbuj swoich sił i stwórz swoją własną ozdobę u największego producenta bombek w Polsce! Zabierz znajomych i rodzinę, przeżyj niesamowite doświadczenie i pozwól swoim dzieciom stworzyć prawdziwe bombki, które potem z dumą powiesza na choinkę.

Własną bombkę możesz wydmuchać również u nas, w Krośnie - w Centrum Dziedzictwa Szkła na Starym Rynku. W tym oryginalnym miejscu funkcjonują prawdziwe piece hutnicze i na własne oczy możesz zobaczyć jak wygląda produkcja szklanych bombek, a nawet samemu jedną wydmuchać.

9. Popularność polskich bombek rośnie

Pewnie bywasz na kiermaszach świątecznych, organizowanych przed Bożym Narodzeniem. Większość stoisk na takich jarmarkach to właśnie stragany z ozdobami świątecznymi, wszelkimi zawieszkami i, przede wszystkim, bombkami.

Na pewno zauważyłeś, jak wielką popularnością cieszą się ręcznie malowane i dekorowane bombki choinkowe, zwłaszcza te, wyprodukowane w Polsce. Dlaczego Polacy tak chętnie kupują nasze, lokalne wyroby?

Zestaw biały mix kreda - 80 mm 6 szt. Zestaw złoty - 100 mm 6 szt.


Co roku na polskim rynku pojawiają się nowe pracownie, które specjalizują się w tworzeniu bombek choinkowych. Artyści plastycy, którzy na co dzień zajmują się malarstwem, rzeźbą lub inną dziedziną sztuki równie chętnie wykonują bombki i przyozdabiają je przy pomocy swoich nietuzinkowych umiejętności. Ich doświadczenie i wszechstronność pozwala wypuścić na rynek coś niesamowitego, jedynego w swoim rodzaju.

Bombki, produkowane przez konkretne firmy są zupełnie inne. Różnią się doborem materiałów, dodatków oraz rysunków. Wszystkie z nich są nieszablonowe. Sprawdź sam, jak duży masz wybór, a fakt, że właśnie ta gałąź polskiego rynku rozrasta się coraz bardziej z każdym Bożym Narodzeniem nie może nie cieszyć!

10. Bombka od A do Z - jak długo?

Czas, potrzebny na wyprodukowanie jednej bombki różni się w zależności od jej rozmiaru, kształtu, a zwłaszcza tego, jakie dekoracje i dodatki są dla niej przewidziane.

Niektóre bombki trafiają na sklepowe półki w takim stanie, w jakim wyschły po wydmuchiwaniu w wysokiej temperaturze. To właśnie te przezroczyste modele, które na pewno również masz w swoim domu! Jeśli dla bombki przewidziany jest kolor, początkowo trzeba ją posrebrzyć, a dopiero potem pomalować. Automatycznie wydłuża to czas produkcji.

Najdłużej trwa produkcja bombek, które są malowane ręcznie i na których znajdują się drobne rysunki, pejzaże, martwa natura i inne ilustracje. Malowanie bowiem przebiega ręcznie i im więcej detali na bombce, tym dłużej ono trwa. Niektóre z modeli są dodatkowo ozdabiane małymi elementami z brokatu lub innymi ozdobami, w tym wstążkami, perełkami lub cekinami. Im większa ilość dekoracji, tym dłuższy czas oczekiwania na efekt końcowy.

Niekiedy bombka przed pakowaniem do pudełka przechodzi przez ręce kilkunastu specjalistów. Ale ile czasu rzeczywiście to zajmuje?

Najmniej wymagająca bombka powstaje w zaledwie kilka minut, jednak ta, nad którą muszą natrudzić się specjaliści może wymagać poświęcenia jej nawet kilku godzin.
Dla większości Polaków Boże Narodzenie to najważniejsze święto w roku, dlatego podchodzą poważnie do każdego aspektu z nim związanego.

Wybór bombek to dla wielu kwestia kluczowa. Mam nadzieję, że już nie masz wątpliwości co do tego, czy zaopatrzyć się w pudełko prawdziwych, polskich bombek.

Zobacz nasze LILIOwe polskie szklane bombki choinkowe z Krosna i wybierz coś dla siebie lub bliskich :)
 

POLECANE WPISY

Stroiki świąteczne na drzwi i stół jako piękne dekoracje

Stroiki świąteczne to piękna dekoracja naszego mieszkania. Zobacz który wybrać i dlaczego - stroik na drzwi czy może stroik na stół.

21-11-2019

Bombki choinkowe nowości 2019

Nowy wzory szklany bombek choinkowych na sezon 2019 / 2020. Bombki dostępne w sprzedaży od 14 października 2019.

10-10-2019

Jak ubrać choinkę na Boże Narodzenie 2019?

Boże Narodzenie jest nierozerwalnie związane z choinką. Prezentujemy 10 pomysłów jak ubrać choinkę w 2019 roku.

02-10-2019

Bombki na choinkę - jakie wybrać w 2019

Jakie bombki na choinkę wybrać w 2019 roku? Dowiedz się od czego zacząć wybór bombek, i jak sprawić aby Twoja choinka zachwyciła wszystkich.

11-09-2019

Drewno - ciekawostki o których możesz nie wiedzieć

Dlaczego drewno jest tak ciekawym surowcem? Zobacz 13 ciekawostek których się nie spodziewasz.

27-10-2019

Szklane czy plastikowe bombki choinkowe - zalety i wady

Zobacz jakie zalety i wady mają szklane i plastikowe bombki choinkowe. Podejmij optymalną decyzję.

10-10-2019

Zalety drewna w domu - 12 ciekawostek o drewnie

Czy znasz najważniejsze zalety drewna w domu? Jeśli nie - przeczytaj o 12 zaletach drewna, które warto znać.

08-10-2019

Czarne bombki choinkowe - do jakiego wnętrza będą pasować?

Wielu z nas lubi kolor czarny, ale czy czarne bombki na choinkę to dobry pomysł? Przeczytaj wpis w którym zastanawiamy się nad bombkami w kolorze czarnym.

07-10-2019

Jaki prezent z drewna? TOP 10 prezentów z drewna

Czy wiesz jaki prezent z drewna wybrać dla kogoś bliskiego? Zobacz nasze TOP 10 prezentów z drewna.

03-10-2019

Ozdoby choinkowe - sklep internetowy, kiermasz czy supermarket?

Gdzie najlepiej kupić ozdoby i bombki choinkowe? Zalety i wady kupowania w marketach, sklepach online i na jarmarkach.

02-10-2019

Bombki ręcznie robione - 5 pomysłów na ozdoby choinkowe

Choinka z ręcznie robionymi bombkami? Zobacz nasze pięć propozycji pięknych bombek.

23-09-2019

Maroko pierwszy raz - jak się przygotować, jak podróżować

Jak się przygotować do pierwszej podróży do Maroka. Jak tanio polecieć. Co zabrać ze sobą. Jakie szczepienia wykonać. Gdzie pożyczyć samochód.

08-06-2019
Używamy cookies - więcej