Pobierz aplikację!

Czekolada - co warto wiedzieć o królowej słodyczy

Czekolada jest królową słodyczy - to nie ulega wątpliwości.

Często wcinając czekoladowe łakocie nie zastanawiamy się, jak długą drogę przybyły, ani też jaki mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie. A szkoda - gdyż oba te aspekty są niezwykle interesujące. Te i inne tematy dotyczące czekolady poruszam w poniższym artykule.

 

Historia czekolady

Każdy z nas zna smak czekolady mlecznej, czekolady deserowej, czekolady gorzkiej czy też białej czekolady. Niektórzy nawet nie wyobrażają sobie życia bez niej. Ale jak smak ów się narodził? Skąd przywędrowała czekolada i kiedy zaczęła przyjmować formę, jaką znamy dzisiaj?

Pierwsze kakaowce odkryto na terenie dzisiejszego Meksyku, niemal 4000 lat temu. Uzyskane z nich kakao Olmekowie przetwarzali w czekoladę, którą spożywali podczas rytuałów religijnych. Służyła im również do celów medycznych. Uważana była za napój bogów (i być może jest w tym nieco prawdy ;) ). Nasiona kakaowca prażono, rozcierano, mieszano z wodą i skrobią kukurydzianą. Uzyskana mikstura była gorzka, stąd też wzięła się jej nazwa - xocolatl - gorzka woda.

W XVI wieku czekolada trafiła do Europy dzięki konkwistadorom. Wtedy też zaczęto dodawać do gorzkiego napoju cukru, aby złagodzić jego smak. Czekolada stała się przysmakiem królów i arystokracji w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.

W wieku XIX czekoladę zaczęto produkować masowo. Wtedy też zaczęto wytwarzać ją w postaci stałej - w tabliczkach. Narodziły się słynne firmy produkujące czekoladę, z których spora część istnieje do dziś.

 

Jak powstaje czekolada?

Wszystko zaczyna się oczywiście od krzewu kakaowca. Największe uprawy tych roślin znajdują się w Ameryce Południowej, Afryce, na Karaibach, w Indonezji i Malezji. Ziarna różnią się walorami smakowymi i zapachowymi w zależności od regionu, z którego pochodzą, na przykład ziarna z Madagaskaru wyróżnia delikatny aromat z lekkim posmakiem cytrynowym.

Nim właściwy proces produkcyjny się zacznie, ziarna kakaowca muszą przejść kilka etapów. Pierwszym z nich są zbiory. Krzewy kakaowca owocują przez cały rok, więc plantacja pozostaje bez przerwy aktywna. W każdym owocu znajduje się kilkadziesiąt ziaren. Są one niezwykle gorzkie w smaku i aromatyczne.

Następnie ziarna poddaje się obróbce są kolejno suszone, prażone, łamane, łuszczone i mielone. Masę czekoladową miesza się w specjalnych zbiornikach i odparowuje się nadmiar wody. Później czekoladę czeka jeszcze temperowanie, czyli nadanie jej charakterystycznej konsystencji i połysku.

Cały ten skomplikowany proces wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Tylko dobry cukiernik umie dobrać odpowiednie składniki, aby uzyskać idealny smak i wygląd czekolady. Warto zaznaczyć, że do czekolady produkowanej seryjnie dodaje się często różnego rodzaju sztuczne aromaty, konserwanty oraz substancje mające zwiększyć masę produktu. Próżno szukać takich składników w czekoladzie wytwarzanej ręcznie.

Czekolada na zdrowie

Jak wspominałem wyżej, już Olmekowie stosowali czekoladę w celach medycznych. Wierzyli w jej uzdrawiające działanie. Wiele tysięcy lat później naukowcy udowodnili, że Olmekowie mieli całkowitą rację!

Część składników czekolady przetwarzana jest w naszym organizmie w serotoninę, a ta ma zbawienny wpływ na działanie naszego układu nerwowego. Oprócz tego czekolada podnosi poziom glukozy we krwi, oraz endorfin - a więc hormonu szczęścia. Co za tym idzie, poprawia nasze samopoczucie.

Co ciekawe, czekolada jest również afrodyzjakiem. Oprócz glukozy i kofeiny dostarcza też fenyloetyloaminy, zwanej potocznie hormonem miłości. Poprawia koncentrację i dodaje energii, zmniejsza odczucie zmęczenia.

Czekoladowe słodkości są także świetnym źródłem magnezu. Wspomaga on pracę mięśni, serca i układu krążenia, pomaga leczyć zaburzenia koncentracji.

Warto zaznaczyć, że najwięcej wartości odżywczych i zdrowotnych ma czekolada gorzka, jako że zawiera najwięcej kakao i najmniej cukru. Jednakże, jeśli nie przepadasz za gorzkim smakiem, nie martw się! Słodkie czekolady również pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.

 

Różowa czekolada?

Od niedawna hitem w branży cukierniczej jest czekolada w kolorze intensywnego różu (zwana po angielsku ruby chocolate, czyli czekolada rubinowa). Po raz pierwszy uzyskana została przez firmę Collebaut, jednego z największych na świecie producentów czekolady.

Co ciekawe, kolor ruby chocolate nie jest wynikiem stosowania barwników. Charakterystyczną barwę nadaje jej całkowicie naturalny puder uzyskany ze sproszkowanych nasion kakaowca. Nasiona te pochodzą z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Pozostaje jeszcze najważniejsza kwestia - smak! Jest ona nieco mniej słodka, jeśli porównać ją do czekolady mlecznej. Prócz tego wyróżnia ją dodatkowa, lekko kwaśna nuta. Niektórzy porównują ten smak do owoców jagodowych. Oprócz tego ma lżejszą, bardziej kremową konsystencję niż “tradycyjne” rodzaje czekolad.

W naszej ofercie również od niedawna znajdziesz różową czekoladę ręcznie robioną w Fabryce Czekolady przez Pana Mirosława Pelczara. Różowa czekolada dostępna jest w dwóch smakach - z truskawkami i miętą oraz z migdałami i żurawiną.


 

GALERIA ZDJĘĆ

POLECANE WPISY

Stroiki świąteczne na drzwi i stół jako piękne dekoracje

Stroiki świąteczne to piękna dekoracja naszego mieszkania. Zobacz który wybrać i dlaczego - stroik na drzwi czy może stroik na stół.

21-11-2019

Bombki choinkowe nowości 2019

Nowy wzory szklany bombek choinkowych na sezon 2019 / 2020. Bombki dostępne w sprzedaży od 14 października 2019.

10-10-2019
Używamy cookies - więcej