Synestetyczne akwarele w formie ręcznie złoconych grafik


Od 25 listopada w naszej ofercie dostępne będą akwarele Pani Aliny Skiby w formie ręcznie złoconych grafik w różnych rozmiarach.
 


 

ALINA SKIBA
KILKA SŁÓW O SOBIE I SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

 
Jestem Synestetyczką od zawsze.  Od zawsze inaczej postrzegałam i odczuwałam otaczającą mnie rzeczywistość.  Cyfry i Litery zawsze miały swoje ustalone niezmienne kolory, kształty, smaki i dźwięki. To mój swoisty alfabet. W zdaniach  tworzyły zestawy płynących korowodów informacji, jak również pięknych obrazów.
Synestezja to genialność umysłu - mózgu , który odbiera świat wieloma zmysłami na raz, operuje swoistą  logiką.

Mój alfabet Synestetyka jest taki sam, od najwcześniejszych lat, który powstał niezależnie ode mnie. Jako małe dziecko myślałam , że każdy tak widzi i odczuwa jak ja. W miarę upływu czasu zdałam sobie sprawę, że to nie jest typowe widzenie i odczuwanie. Zajęło mi ponad 20 lat aby udoskonalić swoje niecodzienne umiejętności, aby stworzyć własny system oraz zdobyć wiedzę na temat czym jest Synestezja, i jak bardzo rożni się ona od powszechnie występującej. 
Ukończyłam Szkołę Filmową w Łodzi oraz  Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszkałam. Malowałam monochromatyczne obrazy, oleje,  w brązach, i kolorach ciemnego indygo. Nie chciałam jednak malować w takich zachowawczych kolorach, a kolory jaskrawe, tzw z tuby mnie przerażały. Przestałam więc malować na wiele lat. Zajęłam się filmem. Cudowna adrenalina  i możliwość tworzenia ruchomych obrazów filmowych zaspokoiła mnie na wiele lat. Zrealizowałam z sukcesem kilka filmów autorskich, symbolicznych, w rozmaitych technikach,od aktorskich, po animację. Jednak ta pasja twórczości filmowej , bycia reżyserem i autorką scenografii również się wyczerpała. Zaczęła mnie nudzić. Doświadczyłam uczucia pustki, mimo wielu uzdolnień i dorobku twórczego. Brakowało mi malarstwa, bycia sam na sam ze swoją wyobraźnią i swoimi odczuciami.
 


 
Dopiero po urodzeniu syna i córki odważyłam się malować tak jak zawsze czułam. Przestałam się bać tego co odczuwałam. W ten sposób powstały pierwsze dwa wielkie obrazy, „ Invitation to Life”  oraz „ You Can Fly”. Zaczęłam malować wielkoformatowe akwarele , zmieniając  stosowaną zazwyczaj technikę transparentnej akwareli, na mocną w kolorach , gęstą i bardzo przestrzenną. Przerobiła w ten sposób lekkie malarstwo akwarelowe na mocne , przypominające olejne – malarstwo akwarelowe w moim własnym stylu i technice. Technikę doskonalę stale, jest niezwykle pracochłonna i wymaga wielokrotnego nakładania farb akwarelowych na papier. Ten dotyk doskonałego papieru, sprawia mi zawsze wielka radość. To pozostałość po moim wykształceniu grafika . Najpierw szkicuję na papierze ołówkiem. Potem jak powstanie precyzyjny rysunek jedną linią , nakładam kleje maskujące. One pokrywają te części papieru które mają pozostać białe. Białej farby nie używam.
 

Maluję powoli i metodycznie, mimo że tematem moich obrazów są zawsze Emocje i Uczucia.  To spora trudność , bo ogranicza moje emocje, powoli zapełniam obraz kolorami. W akwareli bowiem nie można się cofnąć, nie można nic poprawić  lub przerobić, co jest możliwe w innych technikach malarskich. Czas namalowania obrazu to kilka tygodni, czasami miesięcy, w zależności od formatu obrazu. Nie maluję obrazów małych, najmniejsze to 100 cm x70 cm. Daje mi to możliwość precyzji poszczególnych elementów. Zmieniam i doskonalę technikę, która mimo kilkuset akwareli nadal się zmienia, tak jak zmienia się zapotrzebowanie klientów i moje odczucia Synestetyczne.
 

Moim marzeniem jest namalowanie panoramicznego obrazu , około 3 metrowego, Rajskiego Ogrodu, pełnego  lecących ptaków i ryb, podwodnych krain, wielkich kwiatów, bez kończącej się kompozycji, tak jak by to był fragment większej rzeczywistości ... tętniące barwami  ze złotymi szarfami nieskończoności, z  drobinkami złota …jak płynąca rzeka kolorów i kształtów.


 
Malowałam i maluję z intencjami, spełniają one bardzo istotną funkcję. Wyżej wymienione moje pierwsze dwa  obrazy mimo , że malowane na zamówienie , malowałam przede wszystkim dla siebie.  Symboliczne wielkie irysy dawały mi świadomość własnej kobiecości i biologii kobiety. Były esencją życia. Podczas gdy wielki ptak i lecąca nad nim ryba miały za cel uświadomienie , że można pokonać swoje słabości, można osiągnąć wysokie loty we wszystkim, bez ograniczeń.

Zaczęłam malować jedynie na zamówienia. Osoba , dla której malowałam stawała się i nadal staje  moim bohaterem, a moją intencją jest  symboliczny temat zawarty w obrazie. To co jest  najważniejsze w zapotrzebowaniu mojego klienta.

Czyli zarówno Happiness (  rozwijanie uczucia radości w życiu), Beauty ( rozwijanie wrażliwości na świat i to co najbliżej ), Love ( taniec miłości i jego potrzeba ) itd.
Namalowałam według tej zasady dziesiątki obrazów, które znajdują się w różnych miejscach na świecie. Aby  więcej rozpowszechnić moje symboliczne malarstwo uruchomiłam pierwszą serię grafik. Pierwsza z nich  jest dostępna w sklepie Lilio.  Cała kolekcja to 35 grafik, złoconych w różnych formatach.
Powstały również wielkoformatowe grafiki złocone, również do zakupu w sklepie, na indywidualne zamówienia.
Obecnie pracuję nad serią Aniołów, według starych opracowań. To długi proces powstawania najpierw szkiców, potem obrazów. Malowanie w mojej unikatowej technice jest czasochłonne i niezwykle precyzyjne. Anioły będą malowane według mojego odbioru Synestetycznego , w zgodzie z moimi kolorami Liter i Cyfr. Jako pierwsze powstanie Gabriel, Michał i Rafael. Posiłkuję się prastarą wiedzą , która jest pomocna w powstawaniu obrazów.
 
Moim celem stała się praca dla innych, poprzez malowanie obrazów na zamówienia i rozwijanie odczuć synestetycznych u swoich klientów. Stale pracuję nad moimi umiejętnościami odbierania  odczuć innych ludzi, przetwarzania ich w formie obrazów oraz w ten sposób spełnianie ustalonych potrzeb. Kontakt z klientem to jak misterium  duszy, niezwykle ważny proces, aby spełnić oczekiwania, aby symbolika zawarta w obrazie spełniła swój cel. Sam proces malowania  to jak wirtualna  psychoterapia, trwa w czasie jak modlitwa z intencją.
Stale rozwijam swoje odczucia Synestezyjne,  zarówno we własnej twórczości malarskiej i filmowej, jak również w czasie  zajęć ze studentami. Prowadzę warsztaty rozwoju kreatywności dla osób wrażliwych i chętnych do rozwijania swoich umiejętności.  To również moja pasja i cel działań.

Dla przykładu:

Litera  M = Kolor  Niebieski
Litera R = Kolor Różowy
Litera SZCZ = Kolor Złoto- Srebrny
Litera  H = Kolor Jasnej Zieleni  Oliwkowej

SŁOWA W SYNESTEZJI

Miłość = Błękitna Rzeka, z drobinkami złota i srebra unoszącymi się nad nią. Smak brzoskwini, zapach źródlanej wody i lasu świerkowego.  Litera M = Błękitna, płynąca
 
Radość życia - Tańczące różowe i malinowo czerwone  płomyki pełne światła, smak poziomki i maliny, szum morza. Litera R Czerwona- malinowo/Różowa
 
Szczęście - złoto- srebrny deszcz spadający z nieba i stający się  fontanną. Litera Srebrna i Złota, przenikająca się. Dźwięk perełek toczących się po podłodze, sztucznych ogni... etc.
 
Harmonia - zielone , lekko oliwkowe łąki , małe nieskończone pagórki po sam horyzont, nad nimi błękitno- białe chmurki, ciepły lekki wietrzyk,  poranek słoneczny, łąki usiane małymi filetowymi dzwoneczkami ( kwiatkami),oraz  dźwięki dzwoneczków- instrumentów, smak dojrzałych moreli. Kolor H - zieleń jasna, oliwkowa
 
SpełnienieKolor S - jasno żółty, ciepły piasek pod stopami, żółty miękki, aksamitny. Bezmiar przestrzeni złotego piasku, ze słońcem na horyzoncie. Smak dojrzałego Mango.
 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 
POLECANE DLA CIEBIE

Jaki prezent na podziękowanie wybrać aby okazać wdzięczność

Dlaczego okazywanie wdzięczności jest tak ważne. Jak okazywać wdzięczność. Jaki prezenty w podziękowaniu wybrać. Wpis Asi o tym jak dziękować.

16-09-2017

Czy Krośnieńskie szkło ma duszę?
Odwiedzamy Muzeum Podkarpackie

Początkiem lata razem z Kasią odwiedziliśmy Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Zapraszamy do wspólnej wycieczki.

02-02-2017
Używamy cookies - więcej